5028a44eb655e101dd25720970f9dfd8.svg  info@levne-ledzarovky.cz       Doprava a platba       Vše o nákupu       Blog

Jak vybrat LED žárovku

Jak vybrat LED žárovku


Svítivost LED žárovek

Nejdůležitějším faktorem pro výběr LED žárovky je údaj o světelném toku (počet lumenů). Čím vyšší je počet lumenů, tím více žárovka svítí !! U led žárovek tedy není rozhodujícím údajem počet Wattů. Ideální volbou jsou tedy žárovky, které mají vysoký počet lumenů (lm) a zároveň nízký počet wattů. Žárovka má tím pádem vysokou svítivost (lm) při nízké spotřebě energie (watty).

V následující tabulce si můžete porovnat výkon klasických žárovek s LED žárovkami:

Klasické wolframové žárovky (W) LED žárovky (lm)

25 W 220 - 230 lm

40 W 410 - 430 lm

60 W 700 - 750 lm

75 W 920 - 970 lm

100 W 1300 - 1400 lm

Závit - patice žárovky

Dalším důležitým faktorem je určení správné patice/závitu LED žárovky. Nejrychlejší způsob jak rozpoznat typ patice je vyšroubovat původní žárovku a podívat se na patici, kde bývá typ uveden. V jiném případě nás neváhejte kontaktovat a my vám rádi poradíme. U jednotlivých kategorií můžete vidět obrázek patice, který Vám pomůže určit daný typ patice či závitu. Nejrozšířenější patice žárovek jsou:

Patice GU10

Patice s roztečí 10mm. Patice GU10 se nejčastěji používá u bodových světel s napětím 230V. Montuje se zasunutím a pootočením. LED bodovky s paticí GU10 si prohlédněte zde.

Závit E27

Jedná se o nejrozšířenější závit u žárovek. Klasický závit o průměru 27mm. Montuje se zašroubováním. LED žárovky se závitem E27 naleznete zde.

Závit E14

Malý závit o průměru 14mm, nejčastěji se používá u lampiček či lustrů. Nabídku LED žárovek E14 si můžete prohlédnout zde.

Patice G9

Patice se dvěma piny o rozteči 9mm. Žárovky s touto paticí stačí pouze zasunout do světla. LED žárovky s paticí G9 naleznete zde.

Patice MR16 - GU5,3

Patice se dvěma trny o rozteči 5,3mm. Montuje se zasunitím. Nejrozšířenější u žárovek s 12V napětím. Nabídka LED bodovek MR16 zde.

Patice G4

Patice se dvěma trny o rozteči 4mm. Montuje se zasunitím. Používá se u žárovek s 12V napětím. LED žárovky G4 si prohlédněte zde.

Barevné odstíny světla

Základní odstíny u LED žárovek jsou "teplá bílá", "denní bílá" a "studená bílá". Odstín "teplá bílá" je většinou v rozmezí 2700 - 3300K. Žárovky v teplé barvě vydávají žluté - teplé světlo. Používá se nejčastěji v obytných místnostech jako je obývací pokoj, dětské pokoje a ložnice. "Denní bílá" nejvíce odpovídá běžnému dennímu světlu, je v rozmezí 4000-5500K. U "studené bílé" je světlo zbarvené do jemně modré - studené barvy, proto se hodí spíše do předsíní, koupelen, toalet, pracoven a kuchyní. V současné době se ale tato barva používá i v jiných místnostech, jelikož působí luxusně, čistě a zvýrazňuje barvy nábytku a bytových doplňků.

Směrovost světla

Klasické žárovky svítí stejnou intenzitou do všech směrů, naopak u LED žárovek si můžeme vybrat mezi směrovými a všesměrovými žárovkami. Směrové LED žárovky jsou ideální např. pro lampičky u psacích strojů, abyste zbytečně nesvítili do stínítka. Všesměrové žárovky pak můžeme použít do obývacích pokojů, chodeb atd., kde potřebujeme světlo v celé místnosti. Směrovost LED žárovek poznáme z technických údajů a také podle designu žárovky.

Témata

GDPR(1)