Jak vybírat LED žárovky

19.02.2014 21:59

 

Nejdůležitějším faktorem pro výběr dobré LED žárovky je údaj o světelném toku (počet lumenů). Čím vyšší je počet lumenů, tím více žárovka svítí !!

 

Při výběru LED žárovek je důležité porovnávat údaje o světelném toku (počet lumenů, lm). Čím vyšší je počet lumenů, tím více bude žárovka svítit. V následující tabulce si můžete porovnat výkon klasických žárovek s LED žárovkami:

 

Klasické wolframové žárovky (W)      -   LED žárovky (lm)

                25 W                              -      220 - 230 lm

                40 W                              -      410 - 430 lm

                60 W                              -      700 - 750 lm

                75 W                              -      920 - 970 lm

               100 W                             -      1300 - 1400 lm

 

Správná patice

Dalším důležitým faktorem je určení správné patice LED žárovky. Ideální způsob jak rozpoznat typ patice je vyšroubovat původní žárovku a podívat se na patici, kde bývá typ uveden. V jiném případě nás neváhejte kontaktovat a my vám rádi poradíme.

 

Barevné odstíny světla

Základní odstíny u LED žárovek jsou "teplá bílá" a "studená bílá". Odstín "teplá bílá" odpovídá klasickým žárovkám, tedy vydává žluté a teplé světlo.  Tato barva je vhodná do obývacích pokojů nebo ložnic, navozuje pocit pohodlí a tepla. U "studené bílé" je světlo zbarvené do jemně modré a studené barvy, proto se hodí spíše do předsíní, koupelen, toalet, pracoven a kuchyní. V současné době se ale tato barva používá i v jiných místnostech, jelikož působí luxusně, čistě a zvýrazňuje barvy nábytku a bytových doplňků.

 

Směrovost světla

Klasické žárovky svítí stejnou intenzitou do všech směrů, naopak u LED žárovek si můžeme vybrat mezi směrovými a všesměrovými žárovkami. Směrové LED žárovky jsou ideální např. pro lampičky u psacích strojů, abysme zbytečně nesvítili do stínítka. Všesměrové žárovky pak můžeme použít do obývacích pokojů, chodeb atd., kde potřebujeme světlo v celé místnosti. Směrovost LED žárovek poznáme z technických údajů a také podle designu žárovky.